Угърчин - столицата на трюфелите
작성자 정보
- Ruthie 작성
- 작성일
본문
Дали Зевс се е забавлявал с трюфели не можем да знаем със сигурност, но в здравословните и полезни качества на природния еликсир сме убедени, без да сме крале и богове. За да откажат другите да ходят в някоя гора, в която се знае, че има трюфели, хвърлят отрова. Тази загадъчна гъба, която расте между 5 и 30 см дълбоко в земята живее в симбиоза само с няколко вида растения, изхранва се с тях и им връща вода и минерални соли. Този вид трюфел расте в симбиоза с широколистни дървета, а размерът му варира от няколко милиметра до 4-5 см. Не си струва да препържите ястието, повърхността му трябва да остане нежна и лека румена. Като търговец на едро на трюфели, ние сме си поставили задачата да ви очароваме с нашите продукти и да ви гарантираме специален вид кулинарно удоволствие. Паста с черен трюфел е комбинация от летни черни трюфели, гъби печурки и ароматни гръцки маслини. Нищо от това не се случи", коментира Антон Донков от Националния съюз на преработвателите, търговците и събирачите на трюфели, гъби и горски плодове. Периодът му на зреене е от началото на Oктомври до средата на Януари. Периодът му на зреене е от началото на Септември до края на Декември             Среща се в България.
Най-разпространен е в Унгария, Сърбия, Румъния, Италия, среща се и в България. Счита се за най-ценният трюфел, поради голямото му търговско значение. Външната му обвивка е с кафеникаво черен цвят и по-ситни брадавици, а вътрешността му е тъмнокафява, със силно изразени бели вени. TUBER AESTIVUM VITT ИЛИ SCORZONE (ЧЕРЕН ЛЕТЕН ТРЮФЕЛ)             Външната му обвивка е черна с големи пирамидални брадавици, а вътрешноста му е светло кафява на цвят, с многобройни белезникави вени. TUBER MACROSPORUM VITT (ЧЕРЕН ТРЮФЕЛ)             Обвивката му е гладка с малки брадавици с червеникаво-кафяв цвят и понякога с ръждиви петна, а вкусът и ароматът му са много близки до белия трюфел (Tuber Magnum Pico). TUBER BORCHII VITT ИЛИ BIANCHETTO (БЯЛ ТРЮФЕЛ)            Външната повърхност е гладка, а цветът може да варира между светла охра и тъмно оранжево. TUBER UNCINATUM ИЛИ BURGUNDY (ЧЕРЕН ЕСЕНЕН ТРЮФЕЛ)             Външната му обвивка прилича на летният трюфел (Tuber Aestivum Vitt), а вътрешността е тъмно кафява на цвят, с многобройни вени. TUBER BRUMALE VITT (ЧЕРЕН ЗИМЕН ТРЮФЕЛ)             Този вид често се бърка с черния трюфел (Tuber Melanosporum), тъй като имат еднакво местообитание.
Редките гъби повишават драстично нивото на хормони при животните, затова те често стъпквали или изяждали безценните гъби. Някои са готови дори да спукат гумите на автомобила, да счупят прозорците или да отровят кучетата на новодошлия. Тяхната хранителност, приятният им вкус и аромат на някой от тях ги правят ценна и търсена храна за всички любители на гъби. Летният трюфел живее в симбиоза с разнообразни горски видове, част от които са: габър, бреза, леска, дъб, бор, бук и др. Това е най-разпространеният трюфел както в България, така и в Италия, Сърбия, Румъния, Унгария и др. Очаква се до дни Министерството на земеделието и храните да издаде заповед, която да регламентира новите цени за разрешителните за добив на недървесни горски продукти - гъби, трюфели и др. ТД на НАП - Варна, служебно известна на съда, с която на Р. Периодът му на зреене е от началото на Януари до средата на Март. Вътрешността му е жълтеникаво бяла, с кафеникави нюанси. Вътрешността е червеникаво-кафява с бели вени. В България килограм пресен черен зимен трюфел може да закупите за няколко стотин лева.
Цените им често са около 200 евро за килограм. Размерът му варира от 3-4 обикновено до около 10 см, но често се срещат и по-големи екземпляри, обикновено е с кръгла форма. Ароматът му наподобява индийско орехче и расте под широколистни дървета. Този вид трюфел живее в симбиоза, както с широколистни, така и с иглолистни дървета. След последните данъчни промени търсачите на трюфели и диворастящи гъби освен фиксирания патентен данък, който се събира от общините, трябва да плащат и осигуровки, така че работата им в горите да се води за стаж. Период му на зреене е от средата на Януари до края на Април. Степента на свежест определя и цената му. Трюфелите са едни от най-скъпите подземно растящи гъби в света и донасят печалба от милиони долари, което определя нарастващия интерес към култивирането им. Трюфелната паста и маслото се предлагат в търговската мрежа и се използват и като ароматизираща добавка към различни гарнитури. Добиват се изключително трудно, с помощта на специално обучени кучета, които долавят аромата им и се събират от грижовна човешка ръка. Периодът на зреене на този вид е от начлото на Октомври до края на Декември месец. За лица родени след 1960 година разрешителното е около 195 лв., месечно, като плащаш в предходния месец за този, през който ще береш.
관련자료
-
이전
-
다음